Wnętrze w stylu skandynawskim

  Styl skandynawski we wnętrzu znajduje odbicie we wzornictwie tkanin. W stylu skandynawskim dominują naturalne tkaniny takie jak bawełna, len, wełna. Podobnie jest z kolorami we wnętrzu, które odwołują się do prostego, „naturalnego” stylu życia.

 
 Tkaniny we wnętrzu w stylu skandynawskim

To często tkaniny lekkie i zwiewne oraz bezpretensjonalne dzięki nieskomplikowanym deseniom. Abstrakcyjne wzory w paski, kratkę, inne wzory geometryczne w żywej i różnorodnej kolorystyce wprowadzają pogodny i ciepły nastrój. Jednocześnie cały czas funkcjonują wzięte z tradycyjnego wzornictwa uproszczone motywy kwiatowe i ludowe. Elementem przynależnym stylowi skandynawskiemu są pasiaste chodniki wełniane bądź bawełniane. Duża ilość poduch i pledów otula wnętrza i daje temu stylowi naturalne ciepło.


  Kolory we wnętrzu w stylu skandynawskim


Styl skandynawski w znacznym stopniu kojarzy się z kolorem. Wnętrza zaprojektowane są z dużym wyczuciem koloru. Dominują kolory, które odwołują się do prostego, „naturalnego” stylu życia. Estetykę skandynawską zdominowały odcienie beżu, écru, biele, czerń, ale także kolory pastelowe – odcienie szarego błękitu, delikatnego różu. Rozświetlają one również wnętrza, co w północnym, mrocznym krajobrazie ma niebagatelne znaczenie.
Typowe dla tego stylu jest wszechstronne wykorzystywanie bieli – kolor biały spotyka się na ścianach, podłogach, meblach i dodatkach. Biały łączy się z odcieniami hebanu, kasztanowym i grafitowym. Taka baza pozwoli zrealizować każdy projekt wnętrza. Ważną rolę odgrywają mocne barwy traktowane jako akcent, które pojawiają się w dodatkach – na pościeli, szkle, obrusach, zasłonach. Czasami są to większe plamy kolorystyczne w postaci foteli, sof, kanap oraz tapet – najczęściej wykorzystuje się odcienie czerwieni, błękitu oraz czerni i fioletu.

Hubsch scandinavian concept  


 Do jakich wnętrz pasują meble w stylu skandynawskim?

 Meble skandynawskie o prostej formie można wykorzystać we wnętrzach w stylu eklektycznym. Dzięki uniwersalnemu wzornictwu można je też wkomponować we wnętrze w stylu naturalnym i nowoczesnym.

 Meble w stylu skandynawskim są wygodne i uniwersalne
 Typowa dla stylu skandynawskiego funkcjonalność najbardziej przejawia się we wzornictwie mebli. Meble mają być  praktyczne, lekkie, łatwe do przenoszenia, gwarantować jakość i niezawodność. Często są to zarazem wzory uniwersalne, dzięki czemu łatwo je wkomponować zarówno we wnętrza nowoczesne, jak i eklektyczne.

Charakterystyczne dla stylu skandynawskiego są bardzo funkcjonalne meble modułowe. Popularne stały się duńskie szafy i regały pozwalające na tworzenie dowolnych zestawów. Meble modułowe, podobnie jak ceramika i szkło artystyczne z subtelnymi dekoracjami wykonanymi ręcznie, stały się wyznacznikiem stylu duńskiego.

Ważnym elementem wyposażenia skandynawskich wnętrz jest stół – wiąże się to z „domowym” stylem życia Skandynawów. Równie istotne są służące budowaniu przytulności kanapy. Zdejmowane pokrowce pozwalają utrzymać czystość jasnych mebli. Meble drewniane, ze sklejki i wikliny


Meble wykonuje się zwykle z rodzimych gatunków drewna a także niektórych egzotycznych, np. w Danii od międzywojnia wykorzystuje się tek.
Poza drewnem chętnie stosuje się sklejkę. To mocny materiał, który równocześnie daje się łatwo formować. Jest tańszy od drewna, a jednocześnie tak samo przyjazny i ciepły. Sklejkę wykonuje się zazwyczaj z drewna sosnowego lub brzozowego. Można barwić ją na różne kolory bejcami do drewna, a także wykańczać dowolnym fornirem lub zostawić w formie naturalnej. Obok tych materiałów chętnie wykorzystuje się również wiklinę – najczęściej służy ona do produkcji niewielkich mebli i przedmiotów dekoracyjnych uzupełniających wystrój.

 Meble: łączymy meble stare i nowe

 W Skandynawii rzadko wyrzuca się i wymienia stare meble. Przekazuje się je z pokolenia na pokolenie, uzupełniając nowoczesnymi, seryjnie produkowanymi sprzętami oraz kilkoma meblami słynnych rodzimych projektantów.
Skandynawskie meble opierają się na tradycyjnym rzemieślniczym wzornictwie. Proste drewniane lub fornirowane meble wytwarza się ekologicznymi metodami, najczęściej w małych rodzinnych firmach. Wiele z nich powstaje jednak według pomysłów znanych projektantów.

Meble w stylu duńskim, szwedzkim i fińskim

Meble duńskie, projektowane z niezwykłą dbałością o wykończenie, stały się rozpoznawalne w świecie dzięki Arne Jacobsenowi, który łączył nowoczesność i funkcjonalność z duńską tradycją. Zasłynął on przede wszystkim projektowaniem wystrojów wnętrz, głównie mebli, wprowadzając nowy styl. Jacobsen zauważył, że ludzie potrzebują nowego typu krzesła do małych mieszkań. To autor słynnej Mrówki – krzesła wykonanego z giętej modelowanej sklejki, opartego na trzech nogach. Zaprojektował on kilka wzorów foteli, najsłynniejsze to Jajo, Łabędź i Kropla, których dostępność ze względu na cenę nie jest jednak powszechna. Modułowe siedziska dające się ustawiać w różnych konfiguracjach to z kolei pomysł Jørna Utzona.


Równie znane i popularne stały się meble szwedzkie. U nas najbardziej znane to te pochodzące z IKEA – ich propozycję można by określić jako piękno za rozsądną cenę. Produkowane z dostępnych gatunków drewna, płyt meblarskich czy sklejki i wykańczane laminatem stały się synonimem prostoty i funkcjonalności. 

Styl szwedzki zapoczątkował modę na popularne do dzisiaj meble w miodowym kolorze sosny oraz białe. Generalnie rządzi zasada: jak najmniej sprzętów i tylko to, co niezbędne. Nią właśnie kierowała się, aranżując wnętrza swojego domu, żona malarza Carla Larssona. Uwiecznił je w cyklu akwarel „Ett hem”.

W domach, które łączą tradycję z nowoczesnością, pojawiają się także sprzęty nawiązujące do historycznego stylu gustawiańskiego, na przykład konsole o wygiętych nogach czy charakterystyczne rzeźbione krzesła z ażurowymi oparciami.
Również Finowie wnieśli duży wkład we wzornictwo skandynawskie. Alvar Aalto – najwybitniejszy fiński architekt i projektant, autor bardzo popularnych mebli ze sklejki, które są produkowane do dziś, opatentował pierwsze krzesło.


1 komentarz:

Moderowanie komentarzy dla postów starszych niż 14 dni.
Dziękuję za opublikowanie komentarza.