Europaleta- kilka porad

 Meble własnoręcznie zrobione z palet są ostatnio bardzo modne. Podpowiadam Wam jakie palety wybrać, gdzie je kupić i jak przygotować. Zobaczcie też kilka pomysłów z różnych stron świata.

mieszkanie w skandynawskim stylu, duński styl, kolorowe wnętrze, palety, meble z palet, sofa z palet
boligmagasinet.dk Pia Olsen fot. Thomas Dahl

Jesteście kreatywni? Lubicie mieć w domu oryginalne meble? Chcecie dać starym przedmiotom nowe życie? Potraficie wyczarować coś z niczego? Jeśli na wszystkie pytania odpowiedzieliście "tak", meble z palet są propozycją dla Was. Nie musicie posiadać wielkich zdolności stolarskich. Wystarczy dobry pomysł i odrobina cierpliwości!

O paletach słów kilka...
Pierwsze palety zostały stworzone w połowie XX wieku przez szwedzki koncern BT Industries. Pasują do wszystkich rodzajów wózków widłowych, więc szybko stały się obowiązującym w transporcie standardem. Obecnie odchodzi się pomału od drewnianych palet, zastępując je odpowiednikami z tworzyw sztucznych.
 
Taboret z palet
bckdesign.ca
Pufa z palet
  
Jak wybrać rozmiar?
Palety występują w kilku rozmiarach. Najbardziej popularne są tzw. "europalety" o wymiarach 1200 × 800 × 144 mm, ważące ok. 25 kg. Inne popularne rozmiary to  800 × 600 × 144 mm lub znacznie większe 1200 × 1200 × 144 mm.  Zastanówmy się co chcemy z nich zrobić. Jeśli planujemy wykonać z palet np. stelaż do łóżka lub sofy, zacznijmy od dokładnego zmierzenia materaca, który zamierzamy na nich położyć. Dopiero potem dobierzmy odpowiedni rozmiar palet. Być może warto kupić nieco większe palety. Nieprzykrytą materacem część możemy wykorzystać chociażby jako stolik, na którym położymy gazety, czy postawimy kubek z kawą. Zastanówmy się też jakiej wysokości mają być nasze meble. Być może trzeba będzie postawić jedną paletę na drugiej.

Gdzie kupić palety?
Palety z których chcemy zrobić meble nie muszą być nowe. Wykorzystuje się je na prawie każdej budowie, możemy więc spróbować wyprosić tam kilka sztuk. W  każdym polskim województwie, jest co najmniej kilkanaście skupów palet, które zajmują się także sprzedażą. Warto poszperać w serwisach aukcyjnych. Wpisując w wyszukiwarkę hasło np. "palety drewniane" znajdziemy kilkadziesiąt ofert palet w różnych rozmiarach. Ceny wahają się od ok. 11 do 36 zł.

Na koniec...
Palety są już gotowe, teraz wszystko w waszych rękach. Robicie łóżko? Z palety możecie zrobić także zagłówek. Zrobiliście stolik kawowy? Spróbujcie przymocować kółka, żeby w każdej chwili móc przesunąć mebel w inny kąt. Do dzieła!
 
Stół kawowy z europalet
bfmeble.pl
 Stół kawowy z europalet
  
Sofa z palet
simonetasca.com.br
Sofa z palet
 
Stół do jadalni z europalet
bfmeble.pl
Stół do jadalni z europalet
  
Zielony stolik kawowy
designfinch.com
 Zielony stolik z palety 

Sofa z palet przemysłowych
bethsprouts.blogspot.com
 Sofa z palet przemysłowych

 
Krzesła z palet
studiomama.com
 Krzesła z palet.


Stolik kawowy z europalet

 

Huśtawka z palet
 


Sofa z palet

 

Ławka z palet przemysłowych
  


Ogrodowe siedziska z palet
 

Sklep wykonany z europalet

Macie już coś w domu z europalety? Pochwalcie się w komentarzu. Ja jeszcze w mieszkaniu nic nie mam z palety, ale marzy mi się własnoręcznie wykonany stolik kawowy z tego tworzywa.

1 komentarz:

  1. Huśtawka z palet to moje marzenie. Niestety w mieszkaniu nie mam warunków, by taką powiesić.

    OdpowiedzUsuń

Moderowanie komentarzy dla postów starszych niż 14 dni.
Dziękuję za opublikowanie komentarza.